| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Connector 1 | UMCC |
| Connector 2 | UMCC |
| Connector 1 Gender | Male |
| Connector 2 Gender | Male |
| Outer Diameter | 0.8mm |
| Characteristic Impedance | 50 Ω |
| Length | 100mm |
| Sheath Colour | Black |
| Shielding | Copper Braid |
| Velocity ratio | 0.7 |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +90 °C |
| Insulation material | FEP |
| Sheath Material | FEP |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.