| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Connector 1 | 1.85mm |
| Connector 2 | 1.85mm |
| Coaxial Type | Flexible Double Shield |
| Connector 1 Gender | Male |
| Connector 1 Orientation | Straight |
| Outer Diameter | 4.9mm |
| Characteristic Impedance | 50 Ω |
| Length | 1m |
| Sheath Colour | Black, Red |
| Voltage Rating | 150 V |
| Shielding | Yes |
| Velocity ratio | 74% |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → 125 °C |
| Sheath Material | FEP |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.