| Section | 2x0,22mm2 |
| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | CCTV 1+2 RG 59 MiniCoax |
| Colour | Gray (RAL 7001) |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 5,8mm |
| Insulation Resistance Min. | 2 G Ω x km |
| Operating voltage | 1000 V |
| Copper Weight [kg/km] | 6 |
| Cable Weight [kg/km] | 30 |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 15 x D |
Reçber CCTV PVC CCTV Sheathed Camera Cable 1+2 RG 59 mini 2x0,22mm² Euro-Class Eca 306051 CCTV camera cable; It is a type of cable used for image signal and power transmission. High quality can be achieved in the use of CTVV cable. The energy required for the operation of the camera system is provided through this cable. In addition, the image taken from the camera is transferred to the monitor or recording device via this cable. It is gray in color.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.