| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Coaxial Type | H155 |
| Outer Diameter | (Jacket) 5.4mm |
| Characteristic Impedance | 50 Ω |
| Attenuation | 85 dB @ 30 → 1000 MHz |
| Length | 100m |
| Sheath Colour | Black |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Shielding | Tinned Copper Braid |
| Velocity ratio | 0.8 |
| Number of Strands | 19 |
| Size of Strands | 0.28 mm |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Capacitance | 84pF/m |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Standards Met | EN 50117-1, EN 50290-2-20 |
| Operating Temperature Range | -30 → +70 °C |
| Insulation material | FPE |
| Core Strands | 19/0.28 |
| Sheath Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Series | H155A02 |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.