| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Coaxial Type | RG59 |
| Outer Diameter | 4.04mm |
| CPR Certification | Eca |
| Characteristic Impedance | 75 Ω |
| Attenuation | 1.35 dB/100 m |
| Length | 304.8m |
| Sheath Colour | Black |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Shielding | Tinned Copper Braid |
| Velocity ratio | 0.82 |
| Size of Strands | 23 AWG |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Capacitance | 53.48pF/m |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +75 °C |
| Insulation material | Foam HDPE |
| Sheath Material | Polyvinyl Chloride PVC |
| Series | 4K |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.