| Number of Pairs | 2 |
| Cross Sectional Area | 0.6 mm² |
| Number of Cores | 4 |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 152m |
| Shield Type | Tinned Copper Braid |
| Sheath Colour | Grey |
| CPR Certification | Eca |
| Cable Type | DeviceNet |
| Outer Diameter | 7.11mm |
| Outer Sheath Material | PVC |
| Series | 3084A |
| Standards Met | Euroclass Eca |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Core Strands | 19/0.16 mm |
| Voltage Rating | 300 V |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.