| Number of Pairs | 7 |
| Cross Sectional Area | 0.22 mm² |
| Number of Cores | 14 |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 30m |
| Shield Type | F/UTP |
| Sheath Colour | Grey |
| Outer Diameter | 7.59mm |
| Outer Sheath Material | LSZH |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Characteristic Impedance | 78 Ω |
| Standards Met | CE |
| Core Strands | 7/0.2 mm |
| Voltage Rating | 300 V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.