| Cross Sectional Area | 1 mm² |
| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 50m |
| Outer Diameter | 6.2mm |
| Sheath Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Voltage Rating | 600 V |
| Conductor Resistance | 20 Ω/km |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Insulation material | LSZH |
| Core Strands | 19/0.25 mm |
| Fire Behaviour | Flame Retardant, Halogen Free |
| Series | C-Lite |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| American Wire Gauge | 17 AWG |
| Cable Shape | Multicore |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.