| Cross Sectional Area | 10 mm² |
| Number of Cores | 5 |
| Length | 100m |
| Armoured | Yes |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 21.6mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 1000, 600 V |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Size of Strands | 1.35 mm |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Standards Met | BS EN 60228 |
| Insulation material | XLPE |
| Core Strands | 7/1.35 mm |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| American Wire Gauge | 7 AWG |
| Cable Shape | Multicore |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.