| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 4 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 50m |
| Cable Type | 318-TRS |
| Current Rating | 17.5 A |
| Outer Diameter | 11.6mm |
| Sheath Material | Rubber |
| Voltage Rating | 300 V, 500 V |
| European Harmonised Code | H05RR-F |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Insulation material | Rubber |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.