| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 4 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 100m |
| Armoured | No |
| Cable Type | U1000RO2V |
| Current Rating | 10 A |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 10.4mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 0.6/1 kV |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Number of Strands | 1 |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Standards Met | Eca EN50575 |
| Insulation material | XLPE |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | U1000RO2V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
| Cable Shape | Multi-Conductor |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.