| Cross Sectional Area | 10 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Blue |
| Length | 100m |
| CPR Certification | Eca |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 450 V, 750 V |
| European Harmonised Code | H07VVH6-F |
| Number of Strands | 74 |
| Conductor Resistance | 1.9 Ω/km |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Insulation material | PVC |
| Core Strands | 74 / 0.40 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| American Wire Gauge | 7 AWG |
| Cable Shape | Flat |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.