| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 100m |
| Cable Type | 3183Y |
| Current Rating | 15 A |
| Outer Diameter | 9.4mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 500 V |
| European Harmonised Code | H05VV-F |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Number of Strands | 30 |
| Size of Strands | 0.25 mm |
| Conductor Resistance | 13.3 Ω/km |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Standards Met | BS EN 50525 |
| Insulation material | PVC |
| Core Strands | 30/0.25 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.