| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Grey |
| Length | 5m |
| Armoured | No |
| Cable Type | Power |
| Current Rating | 20A |
| CPR Certification | Eca |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 300/500 V |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Minimum Operating Temperature | +70°C |
| Standards Met | BS 6004 |
| Insulation material | PVC |
| Maximum Operating Temperature | -15°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.