| Cross Sectional Area | 6 mm² |
| Number of Cores | 2+E |
| Sheath Colour | Grey |
| Length | 100m |
| Cable Type | Twin & Earth |
| Current Rating | 47 A |
| Outer Diameter | 7 x 18.1mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 500 V |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Conductor Resistance | 3.08 Ω/km |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Standards Met | BASEC |
| Insulation material | PVC |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| American Wire Gauge | 9 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.