| Cross Sectional Area | 4 mm² |
| Number of Cores | 5 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 100m |
| Cable Type | H07RNF |
| Current Rating | 34 A |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 15.6 → 19.9mm |
| Sheath Material | Rubber |
| Voltage Rating | 450/750 V |
| European Harmonised Code | H07RN-F |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Number of Strands | 56 |
| Size of Strands | 0.3 mm |
| Conductor Resistance | 4.95 Ω/km |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Standards Met | CE |
| Insulation material | Rubber |
| Core Strands | 56/0.3 mm |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | H07RN-F |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| American Wire Gauge | 11 AWG |
| Cable Shape | Single Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.