| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Yellow |
| Length | 50m |
| Outer Diameter | 10.8mm |
| Sheath Material | Polyurethane PUR |
| Voltage Rating | 500 V |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Standards Met | CE |
| Insulation material | PVC |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | ÖLFLEX |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| American Wire Gauge | 13 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.