| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Red |
| Length | 305m |
| Current Rating | 11 A |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 6.1mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 300 V |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Standards Met | CE Certified, EU Directive 2000/53/EC (ELV), EU Directive 2003/11/EC (BFR), EU Directive 2003/96/EC (BFR), EU Directive 2012/19/EU (WEEE), UL Listed, UL Style 2464, UL1666 |
| Insulation material | PVC |
| Fire Behaviour | Fire Resistant |
| Series | 9575 |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| American Wire Gauge | 16 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.