| Product Type | Cable Reel |
| Cable Length | 50m |
| Number of Sockets | 2 |
| Mains Plug Type | UK Plug (BS 1363) |
| Socket Type | BS 1363 |
| IP Rating | IP44 |
| Voltage Rating | 110 V |
| Current Rating Unwound | 16A |
| Current Rating (Unwound) | 16A |
| Surge Protection | No |
| RCD Protected | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.