| Number of Cores | 6 |
| Cross Sectional Area | 0.19 mm² |
| Screened/Unscreened | Unscreened |
| Length | 100m |
| Sheath Colour | White |
| Cable Shape | Multicore |
| Outer Diameter | 4.9mm |
| Sheath Material | PVC |
| Standards Met | BS EN 50363-4-1, BS4737, Euroclass Eca |
| Conductor Material | Tinned Annealed Copper |
| Conductor Resistance | 98.6 Ω |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Insulation material | PVC |
| Core Strands | 7/0.19mm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Current Rating | 1 A per core |
| Bedding Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.