| Number of Cores | 5 |
| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 10m |
| Control Cable Type | SY |
| Sheath Colour | Clear |
| CPR Certification | Eca |
| Sheath Material | PVC |
| Standards Met | BS EN 50525 |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Minimum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Bend Radius | 6 x D |
| Insulation material | PVC |
| Voltage Rating | 300/500V |
| Screen Type | Galvanised Steel Braid |
| Maximum Operating Temperature | -15°C |
| Current Rating | 20A |
| Bedding Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.