| Section | 2x1,5mm2 |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 7,0mm |
| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | LIHCH |
| Colour | Gray (RAL 7001) |
| Operating voltage | 300 V |
| Copper Weight [kg/km] | 33 |
| Cable Weight [kg/km] | 64 |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 7,5 x D |
Reçber LIHCH Signal Cable 2x1.5mm² 204140 LIHCH Cables are used as connection cables in office machines and measuring devices. They are also used in audio frequency, data and signal transmission in electronic control systems and are signal control cables that provide shielding of sensitive signal transmissions. They are cables with a conductive structure in the form of electrolytic flexible copper wires.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.