| Section | 2x1,5mm2 |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 7,8mm |
| Halogen Free | Yes |
| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | LIHCH FE180 PH120 |
| Colour | Orange (RAL 2003) |
| Operating voltage | 300 V |
| Copper Weight [kg/km] | 34 |
| Cable Weight [kg/km] | 76 |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 10 x D |
Reçber LIHCH FE180 PH120 Signal Cable 2x1.5mm² 102140 LIHCH Cables are used as connection cables in office machines and measuring devices. They are also used in audio frequency, data and signal transmission in electronic control systems and are signal control cables that provide shielding of sensitive signal transmissions.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.