| Length | 440mm |
| Width | 12 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Type | Ball Lock |
| UV Resistant | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -80°C |
| Maximum Operating Temperature | +500°C |
| Fire Behaviour | Fire Resistant |
| Tensile Strength | 2500 → 2800N |
| Maximum Bundle Diameter | 110mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.