| Length | 145mm |
| Width | 2.5 mm |
| Colour | Natural |
| Material | Polyamide 6.6 (PA66) |
| Type | Non-Releasable |
| Quantity | 100 |
| UV Resistant | No |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Fire Behaviour | Halogen Free, Self-extinguishing |
| Tensile Strength | 80N |
| Series | T18I |
| Maximum Bundle Diameter | 35mm |
| Contents | (100) Cable Tie |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.