| Nominal Diameter | 32mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 32.7mm |
| Colour | Self Colour |
| Interior Diameter | 29mm |
| Length | 30m |
| IP Rating | IP40 |
| Coating Material | Uncoated |
| Series | KMS |
| Maximum Operating Temperature | +300°C |
| Minimum Operating Temperature | -100°C |
| Standards Met | BS EN 61386 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.