| Nominal Diameter | 50mm |
| Material | Plastic |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 54.5mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 47.5mm |
| Length | 5m |
| IP Rating | IP66, IP68 |
| Thread Size | M50 |
| Coating Material | Uncoated |
| Series | PIS |
| Maximum Operating Temperature | +95°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Minimum Bend Radius | 70 mm |
| Standards Met | IEC EN 61386 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.