| Nominal Diameter | 40mm |
| Material | Plastic |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 42.5mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 35mm |
| Length | 5m |
| IP Rating | IP66, IP68 |
| Thread Size | M40 |
| Coating Material | Uncoated |
| Series | VOH |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Bend Radius | 90 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.