| Nominal Diameter | 16mm |
| Material | Plastic |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 15.8mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 11.9mm |
| Length | 10m |
| IP Rating | IP66, IP68 |
| Thread Size | M16 |
| Coating Material | Uncoated |
| Series | PIS |
| Maximum Operating Temperature | +95°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Minimum Bend Radius | 25 mm |
| Standards Met | IEC EN 61386 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.