| Nominal Diameter | 27mm |
| Material | Steel Spring Wire |
| Conduit Type | Flexible Contractor Pack |
| Outer Diameter | 27mm |
| Colour | Grey |
| Interior Diameter | 22mm |
| Length | 10m |
| IP Rating | IP65 |
| Thread Size | M25 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Series | SILVYN FD-PU |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Bend Radius | 27 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.