| Nominal Diameter | 50mm |
| Material | Steel |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 55mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 48.4mm |
| Length | 25m |
| IP Rating | IP54 |
| Coating Material | PVC |
| Series | FSU |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Minimum Bend Radius | 100 mm |
| Standards Met | CE, IEC EN 61386 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.