| Nominal Diameter | 40mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 44.5mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 37.6mm |
| Length | 10m |
| IP Rating | IP54 |
| Coating Material | Polyolefin Extra Low Fire Hazard |
| Series | LFHU |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Minimum Bend Radius | 80 mm |
| Standards Met | CE Compliant, Lloyds Register of Shipping Type Approval, London Underground, Rail Accreditation, REACH Compliant, RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.