| Nominal Diameter | 12mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 13mm |
| Colour | Metal |
| Interior Diameter | 10.2mm |
| Length | 50m |
| IP Rating | IP40 |
| Coating Material | Uncoated |
| Series | FU |
| Maximum Operating Temperature | +300°C |
| Minimum Operating Temperature | -100°C |
| Minimum Bend Radius | 30 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.