| Nominal Diameter | 20mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Conduit Type | Flexible |
| Outer Diameter | 20.5mm |
| Colour | Metal |
| Interior Diameter | 16.9mm |
| Length | 10m |
| IP Rating | IP40 |
| Coating Material | Uncoated |
| Series | S |
| Maximum Operating Temperature | +250°C |
| Minimum Operating Temperature | -45°C |
| Minimum Bend Radius | 45 mm |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.