| Nominal Diameter | 25mm |
| Material | PVC |
| Conduit Type | Extra Flexible |
| Outer Diameter | 27.5mm |
| Colour | Black |
| Interior Diameter | 22mm |
| Length | 30m |
| IP Rating | IP65 |
| Coating Material | PVCu Spiral |
| Series | XF Xtraflex |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Minimum Bend Radius | 50 mm |
| Standards Met | REACH Compliant, RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.