| Sleeve Diameter | 7.4mm |
| Colour | Black |
| Shrunk Diameter | 1.7mm |
| Sleeve Type | Heat Shrink |
| Adhesive Lined | Yes |
| Shrink Ratio | 0.167361111111111 |
| Sleeve Length | 35mm |
| Material | Cross Linked Polyolefin |
| Operating Temperature Range | -40 → 105 °C |
| Flame Retardant | Yes |
| Standards Met | UL |
| Series | RAYCHEM ES-CAP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.