| Type | T Joint |
| Inside Diameter Primary | 26.9mm |
| Inside Diameter (Primary) | 26.9mm |
| Inside Diameter Secondary | 12.7 mm, 13.2mm |
| Inside Diameter (Secondary) | 12.7 mm, 13.2mm |
| Adhesive Lined | No |
| Material | Elastomer |
| Number of Breakouts | 2 |
| Shrink Temperature | +175°C |
| Colour | Black |
| Minimum Operating Temperature | -75°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Shrunk Diameter (Primary) | 26.9mm |
| Shrunk Diameter Primary | 26.9mm |
| Shrunk Diameter (Secondary) | 5.8 mm, 12.7mm |
| Shrunk Diameter Secondary | 5.8 mm, 12.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.