| Thread Size | PG11 |
| Maximum Cable Diameter | 10mm |
| Minimum Cable Diameter | 5mm |
| Material | Metal |
| Colour | Silver |
| Series | BRCGPG |
| IP Rating | IP68 |
| Locknut Included | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Operating Temperature Range | -40 °C to 100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.