| Thread Size | M25 |
| Maximum Cable Diameter | 18mm |
| Minimum Cable Diameter | 13mm |
| Material | Nylon 66 |
| Colour | Grey |
| Series | KSS METRIC THREAD (Strain Relief type) |
| IP Rating | IP68 |
| Locknut Included | Yes |
| Fire Behaviour | Flame Retardant, Self-extinguishing |
| Maximum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 °C→+85 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.