| Audio Cable Type | Microphone |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 0.25 mm² |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Insulation material | XLPE |
| Outer Diameter | 6.35mm |
| Length | 100m |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Sheath Colour | Blue |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Core Strands | 28/0.10 mm |
| Screen Type | Lap |
| Size of Strands | 0.10 mm |
| Number of Strands | 28 |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
| Conductor Material | Oxygen Free Copper |
| Conductor Resistance | 85 Ω |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Multicore |
| Sheath Material | PVC |
| Capacitance Core To Core | 60pF/m |
| Capacitance Core To Screen | 110pF/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.