| Audio Cable Type | Speaker Cable |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 2.60 x 5.2mm |
| Length | 100m |
| Minimum Operating Temperature | -25 (Static) °C, -5 (Dynamic) °C |
| CPR Certification | Eca |
| Maximum Operating Temperature | +70 (Dynamic) °C, +70 (Static) °C |
| Sheath Colour | Black/Red |
| Core Strands | 48/0.2 mm |
| Standards Met | RoHS |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 48 |
| Voltage Rating | 900 V |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Flat |
| Sheath Material | PVC |
| Series | FHP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.