| Audio Cable Type | Microphone Cable |
| Number of Cores | 4 |
| Cross Sectional Area | 0.14 mm² |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Insulation material | PE |
| Outer Diameter | 4.83mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Core Strands | 30/40 |
| Screen Type | Braid |
| Size of Strands | 0.07 mm |
| Number of Strands | 30 |
| Drain Wire | Yes |
| Voltage Rating | 100 V ac |
| Current Rating | 1 A |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Conductor Resistance | 36 Ω/1000 ft |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Multicore |
| Sheath Material | PVC |
| Characteristic Impedance | 40 Ω |
| Capacitance Core To Core | 39.2pF/ft |
| Capacitance Core To Screen | 57.4pF/ft |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.