| Audio Cable Type | Speaker Cable |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 6 mm² |
| Insulation material | LSZH |
| Outer Diameter | 11.2mm |
| Length | 200m |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| CPR Certification | B2ca |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Sheath Colour | Black, Red |
| American Wire Gauge | 2 x 9 AWG |
| Core Strands | 84 x 0.3 mm |
| Standards Met | Euroclass B2ca-s1 d1 a1 |
| Size of Strands | 84 x 0.3 mm |
| Number of Strands | 84 |
| Voltage Rating | 300 V |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Resistance | 3.1 O/km |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Balanced | No |
| Sheath Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.