| Audio Cable Type | Speaker Cable |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Insulation material | LSZH |
| Outer Diameter | 6.8mm |
| Length | 100m |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| CPR Certification | B2ca |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Fire Behaviour | Flame Retardant, Halogen Free |
| Sheath Colour | Black |
| Core Strands | 30/0.25 mm |
| Standards Met | Euroclass B2ca-s1 d1 a1 |
| Number of Strands | 30 |
| Voltage Rating | 300 V |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Conductor Resistance | 13 Ω/km |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Multicore |
| Sheath Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Series | PB00179 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.