| Capacity | 10Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | AGM |
| Terminal Type | Faston F2 |
| Flame Resistant | Yes |
| Dimensions | 115.5 x 151 x 65mm |
| Designed for Cyclic Application | Yes |
| Designed High Rate Application | No |
| Application | Cyclic |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.