| Capacity | 3.5Ah |
| Nominal Voltage | 4V |
| Construction | Gel |
| Terminal Type | Faston F1 |
| Flame Resistant | No |
| Dimensions | 90.5 x 34.5 x 64.4mm |
| Designed for Cyclic Application | No |
| Designed High Rate Application | No |
| Application | Stand by Use |
| Operating Temperature Range | -30 → +50°C |
| Weight | Sonnenschein A500 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.