| Capacity | 90Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | Gel |
| Terminal Type | Posts |
| Flame Resistant | No |
| Dimensions | 236 x 330 x 171mm |
| Designed for Cyclic Application | No |
| Designed High Rate Application | No |
| Operating Temperature Range | -20 → +50°C |
| Weight | Sonnenschein Solar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.