| Capacity | 27Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | AGM |
| Terminal Type | T12 |
| Flame Resistant | Yes |
| Dimensions | 164 x 125 x 172mm |
| Designed for Cyclic Application | Yes |
| Designed High Rate Application | Yes |
| Application | UPS |
| Eurobat Classification | 10 to 12 Years |
| Operating Temperature Range | 0 → +50 °C, -20 → +55 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.