| Capacity | 26Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | Gel |
| Terminal Type | T12 |
| Flame Resistant | No |
| Dimensions | 166 x 175 x 125mm |
| Designed for Cyclic Application | Yes |
| Designed High Rate Application | No |
| Application | Cyclic |
| Eurobat Classification | 10 to 12 Years |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.