| Capacity | 18Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Construction | AGM |
| Terminal Type | T12 |
| Flame Resistant | No |
| Dimensions | 181.5 x 77 x 167.5mm |
| Designed for Cyclic Application | No |
| Designed High Rate Application | No |
| Application | Stand by Use |
| Eurobat Classification | 3 to 5 Years |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.